Odtwórz wideo

Szczepmy się, ale z głową… czyli pogrom największych mitów dotyczących szczepień

Szczepienia ochronne są z ludzkością już ponad 200 lat. Przez cały ten czas mają na sumieniu wiele śmiertelnie niebezpiecznych chorób, które w równie wielu przypadkach uległy całkowitemu zapomnieniu. Mimo to, zwłaszcza w ostatnim czasie pandemicznym szczepienia stały się naczelnym wrogiem wielu środowisk przeciwnych tej dziedzinie medycyny. Jakie są najpopularniejsze mity na temat szczepień (a jest ich kilkanaście i wszystkie w naszej rozmowie omawiamy)? Co jest przyczyną ich powstawania? Jak w tej całej dyskusji zachować zdrowy rozsądek i dobrze wybrać? Na te pytania odpowie prof. Ernest Kuchar – Przewodniczący Polskiego Towarzystwo Wakcynologii. Wszystko to w kolejnej rozmowie w ramach cyklu “Z innej strony”.

Podziel się tym!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

5 odpowiedzi

 1. Z pewny rozbawieniem oglądałem rozmowę Pana Damiana Gruszczyńskiego z Panem Ernestem Kucharem o krążących w Polsce mitach dotyczących szczepionek na chorobę COVID-19. Osobiście, wolę używać terminu „pseudoszczepionki”. Tłumaczę, dlaczego tak uważam na moim kanale na Rumble „Głównie o pandemii” w wywiadach z Panem Kubą Babickim.
  Niestety, Pan Kuchar, jak większość reklamujących pseudoszczepionki w Polsce nie odrobił lekcji, czyli nie zaznajomił się z literaturą przedmiotu. Znalazłem dwanaście poważnych błędów w wywodzie Pana Kuchara, ale skupię się tylko na jednej kwestii, po której obaj panowie serdecznie się uśmieli z samozadowolenia. Pan Kuchar opowiada o pionierskiej pracy Edwarda Jennera, który użył po raz pierwszy wirusa ospy krowiej do szczepienia przeciwko ospie prawdziwej w roku 1796. Niestety, Pan Kuchar nie pamięta historii, która miała miejsce w roku 1975, kiedy to Howard Temin, David Baltimore i Renato Dulbecco otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny Fizjologii lub Medycyny za wykrycie enzymu odwrotnej transkryptazy. Obalono w ten sposób mit (tak, Panie Gruszczyński, mit), że informacja genetyczna przepływa tylko w jedną stronę od DNA przez RNA do białek i udowodniono, że może przepływać także od RNA do DNA i to nie tylko w cyklu życiowym retrowirusów, ale także na co dzień w dzielących się komórkach naszego ciała.

   1. Zapraszam do “Mojego Pokoju” na Twitterze w sobotę, 6.08.2022 o godzinie 20. Słuchać można przez przeglądarkę, ale zadawać pytania można tylko przez aplikację na smartfonie. Dowiedzą się państwo, że naukowcy mają najwięcej wspólnego ze złodziejami i bandytami.

  1. Powinien Pan dodać, ze odwrotna transkryptaza jest enzymem typowym dla wirusów np HIV. W organizmie człowieka nie ma odwrotnej transkryptazy. Jedynym wyjątkiem są transkryptaza telomerów, czyli telomeraza, ale ona służy jedynie do odbudowania końcowego odcinka telomerów.

   1. Podziwiam, że Pan poświęcił teraz trochę czasu na przypomnienie sobie tego, co miał Pan pewno w klasie matematyczno-biologicznej w liceum i na studiach. Szkoda, że nie przed wywiadem z Panem Damianem Gruszczyńskim. Niestety, nawet na stronie PZH niejaka Pani Augustyniak też popisuje się identycznym nieuctwem.

    Dla ciekawych tematu mogę jeszcze dodać, że pseudoszczepionki oparte na technologii mRNA zawartego w nanocząsteczkach lipidowych zostały już dawno określone jako niebezpieczne preparaty genetyczne, może nie koniecznie zmieniające nasz genom, ale doprowadzające do ekspresji obcych białek (zmiana naszego fenotypu) w sposób niekontrolowany w różnych organach naszego organizmu. Rezultatem tej ekspresji jest reakcja cytotoksycznych limfocytów T na rożne organy człowieka. Z tego też powodu, już w 2019 roku wyrzucono technologię pseudoszczepionek na śmietnik. Firmy, które zainwestowały miliardy w rozwój tej technologii jak Moderna i BioNTech stały na początku roku 2020 na krawędzi bankructwa. Niestety, tak jak wcześniej z innymi szczepionkami, naukowcy jeszcze raz woleli gonić za zyskiem niż dbać o zdrowie ludzi, którym wciśnięto niebezpieczne szczepionki czy leki. Dla Pana wakcynologa przypomnę tylko los szczepionki zacnej firmy Sanofi-Pasteur na dengę, którą to szczepionkę z pogwałceniem wszystkich zasad etycznych testowano na filipińskich dzieciach w roku 2017. Jeśli zna Pan angielski, polecam wygładzony przez producenta i skorumpowaną FDA artykuł https://en.wikipedia.org/wiki/Dengue_vaccine. Dictum sapienti sat est.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autorzy

Programy

Kategorie

Najpopularniejsze

Diagnozę nerwicy dostała 10 lat temu. Zmęczenie, bezsenność, bóle, drętwienie ciała. Dopiero po wizycie na pogotowiu trafiła do psychiatry. Leki odstawiła tylko na czas
W tej historii jest wszystko. Są alkohol i narkotyki. Są duże pieniądze, codzienne imprezy i długi. Jest też sznur przewieszony przez gałąź. Posłuchajcie Konrada?
Pontyfikat Jana Pawła II nie uniósł wyzwań współczesności. W jego horyzoncie poznawczym jedynym antidotum na zwalczenie seksualności była modlitwa. Na świecie był przyjmowany jak