Odtwórz wideo

Spowiedź byłego księdza

O patologii w polskim kościele katolickim opowiada były ksiądz, Lesław Juszczyszyn.

Odsłuchaj podcast

Ten materiał jest dostępny również w formie podcastu

Podziel się tym!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

22 odpowiedzi

 1. Świetny wywiad p. Artur jak zwykle wyważony i rzeczowy. Bardzo przyjemnie się obu panów słuchało.Gość bardzo kulturalny potrafiący trzeźwo i merytorycznie ocenić sytuację panującą w instytucji kościoła katolickiego w Polsce na co niestety nie stać większości czynnych księży i biskupów.

 2. Dziękuję za możliwość wysłuchania rozmowy na tematy tak mało popularne w naszym , dzisiejszym świecie…. Mało kto z nas ma odwagę stanąć w prawdzie i mówić o tym z taką łatwością zamiast powieiać i promować schematy społecznie programowane a często nie mające nic wspólnego z wartościami takimi jak dobro , mądrość czy zdrowie wewnętrzne.
  Czekam na kolejne wywiady ….

 3. Wysłuchałam bardzo uważnie wypowiedzi obu panów i oto kilka moich komentarzy:
  1. Tak jak w każdej grupie zawodowej tak i również wśród księży mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym, mobbingiem, alkoholizmem czy zwyczajnym złem, które absolutnie należy zwalczać. Nie zgadzam się jednak z osądem byłego księdza dotyczącym polskiego katolicyzmu (43:05, ,)że jest to religijność bez Boga. To już jest standard, krytyka osób wierzących w KK i przedstawianie wszystkich jako ciemnogród, szarą nie myślącą masę.

  2. Nie wszystko jednak w tym Kościele jest złe. Mimo intencji autorów wyrwała się panu Lesławowi wypowiedź pozytywna (12:32) o rekolekcjach ignacjańskich, osobiście bardzo polecam, ktoś kiedyś ładnie o nich powiedział to takie spa dla duszy.
  3. Nie wiem dlaczego ale trudno ukryć mi wrażenia, że prowadzący rozmowę tak subiektywnie podchodzi do tematu, że wręcz nie ukrywa swojej wielkiej niechęci do Kościoła Katolickiego i z góry wiadomo w jakim kierunku ta rozmowa się potoczy.
  I rzeczywiście koniec rozmowy to już czysty marketing. Kościół Katolicki jest zły, chodzący do kościoła to nic nie wiedzący głupi naród i najlepiej by było przejść do innej formacji najlepiej do protestantów.
  3. Co się tyczy rozważań o czyśćcu polecam chociażby artykuł Biblia o czyśćcu strona https://egzorcyzmy.katolik.pl/biblia-o-czyscu. I przypominam że nie kto inny tylko sami protestanci usunęli ze swojej biblii II Księgę Machabejską (2 Mch 12,38-45) a oto fragment artykułu: „W Piśmie Świętym słowo „czyściec”nie pada ani razu, brak też ścisłego jego opisu, podobnie zresztą nie ma przedstawionego nieba czy piekła. Niemniej jednak Biblia wielokrotnie mówi o takim stanie duszy po śmierci, kiedy ta nie trafia od razu do nieba, ale znajduje się w stanie pokuty za wyrządzone zło. Wedle religii katolickiej czyściec nie jest miejscem, lecz procesem oczyszczania duszy z konsekwencji grzechów. Nauka ta opiera się na następujących fragmentach Biblii.
  1. Modlitwa i ofiara za zmarłych w drugiej księdze Machabejskiej (2 Mch 12,38-45). Natchniony autor pochwala Judę za jego wiarę w zmartwychwstanie i za jego troskę o oczyszczenie zmarłych z ich grzechów. II Księga Machabejska stanowi kanon katolicki i prawosławny, ale nie wchodzi w skład kanonu protestanckiego i hebrajskiego…”
  4. Polecam również byłemu księdzu aby poznał bliżej postać Marcina Lutra i bez uprzedzeń względem autora filmu obejrzał dokument Grzegorza Brauna ” Luter i rewolucja protestancka” proszę mi wierzyć film robi wrażenie.
  5. Na koniec trochę sarkastycznie do pana prowadzącego: Proszę pana w rozwiązanych butach to ja chodzę rano z psem na spacer ale tak do widzów to tak mi się zdaje niekoniecznie jest elegancko. Ale co ja tam wiem mam 60 lat i chodzę do Kościoła Katolickiego.

  1. Pani Ireno… Sarkastycznie – to niech je Pani zasznuruje… chwila nieuwagi i Pani, zęby sobie wybije. Pani pomyliła program. To nie jest “Kabaret starszych panów”.

  2. Ma Pani pełne prawo się nie zgadzać z materiałem, tak samo jak niewierzący mają pełne prawo się nie zgadzać z Pani opinią, że tylko KK (najlepiej w polskim wydaniu) ma rację i monopol na prawdę, dobro i wszechwiedzę. Skandale wstrząsające kościołem, ogromne bogactwo a jednocześnie niedojrzałość i arogancja wielu wysoko postawionych duchownych oraz ich stanie ponad prawem to niezaprzeczalne fakty.

 4. Pani Irena pisze o “niechęci” prowadzącego do Kościoła, a sama broni go jak lwica, co też z jej strony jest subiektywne.
  Pani Ireno. Ksiądz to taki zawód, że dopuszczając się pedofili powinien odpowiadać za ten czyn w dwójnasób. On i ludzie którym powierza się opiekę nad dzieckiem z racji swojej funkcji powinni byś dużo bardziej karani niż taki stereotypowy Kowalski.
  Współczesny polski Kościół katolicki jest samym złem. Tylko należący do niego zachowują się według głoszonych przez niego wartości moralnych.

 5. Popełniłem błąd. Powinienem napisać “”Tylko NIELICZNI należący do niego”.

 6. Księża boją się odejść z kościoła z obawy, że sobie nie poradzą w życiu cywilnym. Sytuacja adekwatna do tej, w której kobiety żyjące ze swoimi oprawcami boją się odejść z obawy przed niepowodzeniem. Tak właśnie działa uzależnienie od kogoś, czegoś, poddanie się innym, oddanie swojego życia w ręce innych. Smutne życie.

 7. Ogladam Leszka Juszczyszyna. Nie wierze. Ten ksiadz naprawde takie pierdoly opowiada? Mail nie bedzie do mnie oczywiscie

  1. A to musi się Pan z lekarzem skonsultować. Czy to co Pan słyszy a to co do Pana dociera to to samo 🙂

 8. Uważam również, że to był świetny i konkretny wywiad. To co obserwujemy co dzieje się w kościele katolickim już od kilkudziesięciu lat niestety jest prawdą. Wszystko zmieniłoby się gdyby księża mogli mieć żony, ponieważ nie oszukujemy się wszystkie problemy zaczynaja się zazwyczaj od sfery seksualnej. Musimy zauważyć, że księża żyją wbrew naturze i mają tylko i wyłącznie wiedzę książkowa. Nie rozumie absolutnie jak ksieza mogą prowadzić nauki przedmałżeńskie i mówić młodym ludziom ludziom kiedy mogą współżyć a kiedy nie. Nie bez znaczenia duża ilość księży nie daje rady i zabija się przez powieszenie. Po prostu mają już dość i nie mają do kogo się zgłosić. Jak wiadomo ich przełożeni wiedząc doskonale o problemach nie są w stanie im pomóc, gdyż zazwyczaj oni sami mają te same problemy. Chciałabym aby to się zmieniło, ponieważ to są tacy sami ludzie jak i my.

 9. Może, by pomóc tym ludziom, można by podpatrzeć co zrobił Daniel Dennett w tej sprawie: https://youtu.be/4-Fp61mGA3Y?t=1263
  TLDR:
  1. Ogłoszenie w prasie katolickiej “Zaproszenie na badanie statystyczne dla księży na tematy związane z niezgodnością między tym co sądzą o Bogu i wierze, a tym co powinni sądzić zdaniem ich parafian”
  2. Stworzenie z kilkoma pierwszymi księżmi, którzy się zgłosili – zamkniętej strony internetowej wyłącznie dla księży, opartej o indywidualne zaproszenia i komunikowanie się z nimi tylko przez tę zaufaną grupę reprezentantów.

 10. Odnosząc się do “zahaczonego” tematu homoseksualizmu. Z wypowiedzi gościa wynika że “TO” można złapać w pociągu a może i kościele. A może w kościele nie są problemem homoseksualiści tylko homofobia i obłuda. Określenie człowieka jako “stary homoseksualista” (nie dość, że HOMOSEKSUALISTA to jeszcze STARY !!) tez nie za dobrze świadczy o gościu. Ciekawe swoją drogą, jak pastor rozpoznał “starego homoseksualistę”? No nie wiem w sumie ciekawa rozmowa, ale wyczuwam subiektywnie jednocześnie zapaszek homofobii. Tak jak kupa na podeszwie przyniesiona z dworu. Niby nie śmierdzi, ale jednak tak. Może nie jest to kwestia złej woli, ale nieznajomości tematu.

 11. Problem “grzeszności” jako usprawiedliwienia i jego rozwiązanie sakramentem pokuty jest prostą konsekwencją filozofii kard. Wyszyńskiego. Model, który sprawdzał się w okresie do 1989r był z Jego punktu widzenia skuteczny, ale konsekwencje tej filozofii są teraz obciążeniem KK w Polsce. Wg mnie analiza postępowania KK w okresie do 1989r jest przyczyną wielu problemów KK w Polsce. Oczywiście nie wszystkich, problem “lawendowej mafii” oraz związanej z tym pedofilii ma znacznie szerszy zakres niż Polska. Jest problemem całego KK, a w moim przekonaniu jej geneza tkwi w stosunkach społecznych jakie były we Włoszech głównie w latach 50 i 60.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Autorzy

Programy

Kategorie

Najpopularniejsze

Jeden z najbardziej wyrazistych aktorów polskiej sceny filmowej i teatralnej, autor wybitnych kreacji nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych @Łukasz Simlat ma swoją odpowiedź na
Autorka książki o depresji dzieci i młodzieży, w której eksperci wyjaśniają dlaczego tak wielu młodych ludzi choruje właśnie teraz i jak nie dopuścić do
Przez ponad 20 lat cierpiała na bulimię. Na palcach jednej ręki mogłaby policzyć dni w każdym z tych lat, w których nie wymiotowała. Nie