Odtwórz wideo

Smoleńskie spiski

Teorie spiskowe, manipulacje faktami i operacje dezinformacyjne. Jak rozgrywano katastrofę smoleńską do celów politycznych? Jak doszło do polsko-polskiej wojny? Kto pociągał za sznurki? Jaką rolę odgrywali ludzie Kremla? W Sekielski Online rozmowa z Grzegorzem Rzeczkowskim autorem książki „Katastrofa posmoleńska”.

Odsłuchaj podcast

Ten materiał jest dostępny również w formie podcastu

Podziel się tym!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

6 odpowiedzi

 1. Doskonały wywiad. Wreszcie uporządkowanie całego tego chaosu wokół Smoleńska i rzekomego zamachu. Na pewno przeczytam książkę,

 2. Super rozmowa – książkę oczywiście kupię.

  Mam uwagi – od początku całej sprawy poraża mnie brak użycia i nagłośnienia merytorycznych kontrargumentów do stawianych seryjnie teorii spiskowych, co zostało powiedziane też w przeprowadzonej rozmowie. A przecież takie kontrargumenty, nie będące długimi do wygłoszenia i przeczytania wywodami, które trudno zrozumieć, łatwo znaleźć. Wystarczy postawić pytania odnoszące się do tych teorii i wymuszać na nie odpowiedzi. Przykład – trotyl:
  1. To już nie obowiązuje teoria bomby termobarycznej? Jak działanie „bomby próżniowej” (inna nazwa bomby termobarycznej) wpływa na żywego człowieka, jego płuca, bębenki w uszach itd.(przepraszam za niedelikatny język). Jak ewentualnie wybuch innego rodzaju materiałów wpływa na ciało człowieka – przeprowadzono kilka serii sekcji – czy ktoś może odpowiedzieć, co w tym temacie stwierdzono?
  2. Jeżeli materiały wybuchowe zostały ukryte w czasie remontu – to nie wyczuły ich specjalnie szkolone psy lub służby, które powinny sprawdzać samolot przed każdym lotem (a to nie był pierwszy lot po remoncie)?

  Pytań można zadawać wiele. Dlaczego zmuszeni jesteśmy słuchać co chwilę nowych „rewelacji”, nie bronimy się „na argumenty”?

  Jeżeli prawdą jest, że ostatnie słowa d-cy były niecenzuralnym zakończeniem zapisanej relacji głosowej przed upadkiem samolotu – to gdzie są specjaliści m.in. od psychologii, którzy stwierdzą, dlaczego tak się odezwał? Żeby nie urazić Rodziny? A czy twórcy teorii spiskowych nie ranią Rodzin ofiar od lat?

  A my słuchamy tylko potoku słów, nie potrafimy się zatrzymać i na spokojnie przeanalizować, skomentować, wykazać fałsz i to nagłośnić, tylko patrzymy z niedowierzaniem, że ktoś tak może się wypowiadać i zachowywać.

  Mam Rodzinie i w gronie znajomych całkiem niegłupich ludzi, którzy przyjmują argumentację spiskową i teraz są na etapie odrzucenia nawet racjonalnych argumentów – tutaj działa też psychologia – bronią się przed przyznaniem się przed sobą, że dali się zmanipulować.

  Moim zdaniem jedyny sposób, aby temat zamknąć – trzeba wrócić do początku, niestety z traumą dla Rodzin ofiar – wyjaśnić po kolei wszystkie pojawiające się przez lata aspekty. Pytanie tylko – kto i w jakim czasie to może zrobić??? Ale nie może to być jednorazowe działanie – będą chcieli te argumenty przeczekać – to musi być działanie etapowe, systematyczne. Jeżeli dla spokoju temat zniknie – zostaniemy na zawsze plemionami „Tutsi i Hutu”!

  1. Jeden z kardynalnych błędów jakie popełniła PO po katastrofie smoleńskiej , to brak dania zdecydowanego prawno-medialnego odporu , ( na czas w 2011) , na pisowsko-kościelne kłamstwo smoleńskie ..

   1. „brak dania zdecydowanego prawno-medialnego odporu , ( na czas w 2011) , na pisowsko-kościelne kłamstwo smoleńskie”
    Taki odpór „medialno-prawny” był i to bardzo skuteczny, o czym świadczy ilość stukających się w czoło, gdy słyszy słowo „zamach”, ale nie pomógł.

  2. ” Wystarczy postawić pytania odnoszące się do tych teorii i wymuszać na nie odpowiedzi”
   Dobry trop.
   Dodam jeszcze jeden: dlaczego tego nie zrobiono?

 3. Dzień dobry! Panie Tomaszu, właśnie zaczęłam oglądać program o kłamstwie smoleńskim. Na początku jest pokazana okładka W Sieci, a na nim włoski carabinier. Ale mój mąż powiedział, że on ma stopień „maresciallo ordinario” (coś jak starszy szeregowy) i nie wydaje mu się, aby nawet nie oficer mógł wypowiadać się na tematy tak ważne dla PL. Pozdrawiam Renata Rapposelli.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Autorzy

Programy

Kategorie

Najpopularniejsze

Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej mówiący o wyższości prawa polskiego nad unijnym sprawił, że znaleźliśmy się na prostej drodze do polexitu. Wystąpienie premiera Morawieckiego w
Stresujący rozwód, kłopoty finansowe, problemy z zajściem w ciążę, doprowadziły ją do głębokiej depresji. Uciekała w sen. Pod kołdrą spędzała kilkanaście godzin dziennie. Czasami
„Kiedy usłyszałam o akcji #Jestem z PGR nie miałam wątpliwości” mówi Ewa Raczyńska, dziennikarka, która, przygotowała cykl wywiadów z ludźmi z byłych PGR-ów.  Wśród