Odtwórz wideo

Co daje wiara?

Co daje wiara? Jak porządkuje świat? Czy katolikom jest łatwiej żyć? Jak czuje się człowiek wierzący, gdy widzi, co dzieje się w Polskim Kościele? Opowiada o tym Waldek Maniewski, dziennikarz radiowy, katolik, ojciec trzech synów. https://www.instagram.com/sekielski_brothers_studio/

Odsłuchaj podcast

Ten materiał jest dostępny również w formie podcastu

Podziel się tym!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

4 odpowiedzi

 1. Sympatyczni rozmówcy, wydają się szczerzy i bezpretensjonalni. Bardzo dziękuję za tę rozmowę.
  W pierwszych minutach zwróciły moją uwagę takie myśli (parafrazuję): „Wolę myśleć, że na śmierci nie wszystko się kończy, że spotkam moich bliskich, dobrych znajomych”. „Obecnie kościół odchodzi od boga karzącego, w stronę nagradzającego” oraz „pan bóg, on” „trzeba sobie go spersonifikować”. Wydaje się, że to wskazuje na uznanie możliwości wyboru w co i w jaki sposób się wierzy, zarówno od strony indywidualnej, jak i doktrynalnej. Mocno generalizując, możnaby pomyśleć, że wiara jest psychologicznym aktem subiektywnym na poziomie indywidualnym oraz ewolucyjnym kształtowaniem ideologii na poziomie instytucjonalnym.
  W wątku o zbrodniach kościoła starał się pan Maniewski być w miarę uczciwy i szczery, ale satysfakcja z postępów w oczyszczaniu się instytucji wydała się daleko zbyt optymistyczna. Lepiej trochę wypadła jego frustracja, czy wysyłać dzieci na zimowiska z księżmi.
  Ciekawe, że nigdy nie usłyszał „ty, katolu”, coby świadczyło dobrze o środowisku, w którym się obraca, że w środowisku rozmaitym co do wiary nie widzi nagonki.
  Dzielnie zwracają z żonę uwagę księżom, tyle, że co z tego, nie ma to innego wpływu niż najwyżej lekki dyskomfort jak ksiądz ma poczucie uczciwości i dopuszcza krytykę ze strony swoich owieczek. Zabrakło mi refleksji nad mechanizmem kontroli duchownych przez wiernych. Podobnie w dalszych wypowiedziach, o polityce, o aborcji i o niepełnosprawnych. Dość rozsądne stanowisko, ale żadnych postulatów reformujących. Co robić z pedofilami, mówi, że to oczywiste, ale nie ma to wpływu na stanowisko biskupów.
  Przykład z ciążą żony jest chybiony, bo ucieka od potwierdzenia lub zaprzeczenia możliwości wyboru i daje przykład, kiedy wszystko się udało.
  W sumie, mimo ucieczek i kluczeń, bardzo pozytywna i szczera rozmowa.

  1. Dziękuję za tak ciekawą i szeroką wypowiedź na temat naszej rozmowy. Co do braku postulatów reformujących – pewnie jest to bardziej uwaga do mnie, jako do osoby pytającej. Ale jakoś nie było moim celem chyba oczekiwanie od wiernego rozliczania ludzi Kościoła. Bardziej byłam ciekawa niezłomności jego wiary w obliczu kościelnych przewin. Może taka rozmowa o rozliczeniu to temat na kolejne spotkanie 🙂 Dziękuję!!!

  1. Nie poznał albo poznał pobieżnie, ale bardziej istotne jest pytanie o to, jak wyglądała historia kształtowania się doktryn w kościele, jak ktoś już to zgłębi, to dla osoby głęboko wierzącej bedą to bardzo niewygodne fakty.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Autorzy

Programy

Kategorie

Najpopularniejsze

Rok temu udzieliła bardzo głośnego wywiadu „Wysokich obcasom”, w którym opowiedziała o życiu z chorobą afektywną dwubiegunową. Janina Bąk w szczerej rozmowie z Małgorzatą
Otępienie, brak chęci do życia, paranoiczne stany lękowe – tak wygląda zejście w wieloletniego zażywania benzodiazepin. Niektóre leki, które mają pomagać chorym, z łatwością
Żyjemy w czasach, które wymagają od nas bardzo dużo wysiłku. Stres, gonitwa za sprawami codziennymi, zobowiązania, praca, presja społeczna. To wszystko wymaga olbrzymich nakładów